tulipánů

Sazenice amerických tulipánů

Americký tulipánovník je krásný okrasný strom, známý také jako tulipánovník. Obvykle dorůstá výšky 10-30 stop a existuje mnoho různých odrůd. Roste na plném slunci a její listy jsou vypouklé a mírně přečtěte si více »

maliny

Je obtížné pěstovat maliny a ostružiny?

Maliny a ostružiny jsou rostliny, které rostou jako keře. Hned na začátku je třeba zdůraznit, že maliník je druh ostružiníku, známý také jako huckleberry, hollyhock, který patří do čeledi růžovitých. přečtěte si více »

 

Je obtížné pěstovat maliny a ostružiny?

Maliny a ostružiny jsou rostliny, které rostou jako keře. Hned na začátku je třeba zdůraznit, že maliník je druh ostružiníku, známý také jako huckleberry, hollyhock, který patří do čeledi růžovitých. Malina je jedním z druhů této skupiny rostlin, které se vyznačují velkými sladkými plody náročnými na pěstování. https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Maliny-a-ostruziny/34 maliny a ostružiny jsou rychle se šířící rostliny a většina odrůd má trny. Dusí vedle sebe pěstovanou vegetaci a vyznačují se rychlým a bohatým rašením, takže jejich pěstování vyžaduje zkušenosti a nasazení.

Sazenice malin a ostružin - kdy a kde je vysazujeme?

Sazenice maliníku jsou obvykle kobercové, uzpůsobené k výsadbě do země brzy na jaře nebo pozdě na podzim. Běžnější je sázet brzy na jaře, aby se zvýšila šance rostlin na přežití. maliny a ostružiny by se měly vysazovat do humusové půdy s kyselým pH, která dobře absorbuje vlhkost (ne v záplavové oblasti). Malinové a ostružinové keře vyžadují dostatečnou zálivku. Zatímco malinám se bude dařit na polostinném stanovišti, ostružiny vyžadují slunné místo. Plody obou odrůd jsou sladké a nápadné a vyplatí se dbát na to, aby jednou během sezóny plodily. Druhé plodenství nemusí být tak početné a bohaté na sladké plody. Vysaďte je alespoň 2 metry mezi jednotlivými keři, aby mohly růst. Hloubka výsadby by měla být asi o 2-3 cm větší než hloubka mateřské rostliny.

Malinový keř a ostružinový keř - jak pečovat o úrodu?

Maliny a ostružiny rychle rostou a vyrůstají, proto je třeba mladou rostlinu seříznout na výšku asi 150-200 cm a poté každoročně odstraňovat ochablé a suché výhony. Důležitým ošetřením je mulčování, které by se mělo provádět borovou kůrou, jehličím nebo dubovým listím. Mulč zajistí rostlinám dostatek vláhy a ochrání je před přímým kontaktem s plevelem. Malinové a ostružinové keře je třeba zalévat často a vydatně, ale opatrně, aby nedošlo k hnilobě kořenů. Mezi oblíbené odrůdy patří ty, které vykazují odolnost vůči hnilobě. Rostliny je třeba hnojit. Mladé výhony by měly být na jaře přihnojeny dusíkatým dusičnanem, starší výhony minerální směsí.

Cena a odrůdy malin

Pěstování ostružin a malin se věnují zkušení zahradníci, a to především kvůli riziku rychlého růstu rostlin a rozšiřování okolí, jakož i udušení rostlin v bezprostřední blízkosti. Dalším problémem jsou trny. Z odrůd malin a ostružin jsou k dispozici maliny a ostružiny bez trní, které jsou vhodné zejména pro zahrady, kde si hrají děti. Příkladem beztrnné odrůdy maliníku je druh Orkan. K dispozici jsou mrazuvzdorné odrůdy, rané a pozdní odrůdy a okrasné odrůdy, které se vyznačují neobvyklým zbarvením plodů. Oblíbené jsou odrůdy malin se žlutými, černými a fialovými plody. Cena sazenic malin se pohybuje od několika desítek zlotých v závislosti na odrůdě. Mezi malinovými keři rozlišujeme domácí a dovezené odrůdy.

Související články